Volker Bouffier

in

Gießen
Protestant
Married
Three Children
Curriculum Vitae
November 2014 - Oktober 2015
President of the Bundesrat
since August 2010
Prime minister of Hessen
since June 2010
Chairman of CDU party of Hessen
1999 - 2010
Minister of the Interior and of Sport
1991 - June 2010
Vice Chairman of the CDU party of Hessen
1987 - 1991
Undersecretary of the Ministry of Justice of Hessen
1982 - 1987 and since 1991
Member of the Landtag of Hessen for Constituency 19 (Gießen II)
1979 - 1999
Member of the Kreistag of the District of Gießen
1979 - 1993
Town Councilor of Gießen
since 1978
Member of the Managing Committee of CDU party of Hessen
1978 - 1987 and since 1991
Attorney at Law and Notary Public at Gießen
1975 - 1978
Research Associate at the Chair of Public Law III, Gießen
1975 - 1977
Junior Lawyer; Second (Major) State Examination at Law
1970 - 1975
Law Studies at Gießen University; First State Examination at Law
1970
Finished Grammar School at Gießen

Hessen-Navigator